شیشه نشکن

شیشه نشکن

شیشه نشکن چیست؟
به طور کلی، برای تهیه شیشه مقدارهای معینی از ماسه، سنگ آهک، نوعی کربنات سدیم و گاهی شیشه‌های بازیافتی را در کوره‌های مخصوصی می‌ریزند و آنقدر به آنها حرارت می‌دهند که ذوب و با یکدیگر آمیخته می‌شوند. با نورد یا استفاده از قالب‌ها و وسایل دیگر می‌توان از این مخلوط داغ و روان اجسام شیشه‌ای متنوعی تهیه کرد. اما اگر مقداری اکسید سرب (سرب سرخ) به مواد اولیه اضافه شود، محصول نهایی مقاومت بیشتری در برابر فشار و ضربه خواهد داشت.افزودن بوراکس (تترا بورات طبیعی سدیم) به مواد اولیه شیشه نیز سبب تولید شیشه‌ای می‌شود که شفاف‌تر از شیشه‌های طبیعی است و در برابر حرارت مقاوم‌تر است. به این شیشه‌ها پیرکس می‌گویند.
شيشه هاي نشكن ساختماني
شيشه هاي نشکن : در نماي ساختمان يا ساير مکانهايي که احتمال اعمال شوکهاي حرارتي و مکانيکي و خطر ايجاد جراحت براي افراد وجود دارد بکار مي روند . موارد کاربرد : شيشه هاي بزرگ ، دربها ، شيشه ساختمانهاي ضد زلزله ، نورگير سقفها ، نرده هاي شيشه اي ، پارتيشن و ...
- شيشه هاي نيمه نشکن : در مقابل تنش هاي حرارتي ناشي از جذب انرژي خورشيد و تنشهاي مکانيکي مانند فشار باد ، وزن برف و... مقاومت کرده و چنانچه نيروي اعمال شده بيش از حد نباشد پس از شکست شيشه همچنان در فريم باقي مي ماند .

ارسال نظر